Prostatitída - typy, príznaky a liečba

čo je prostatitída

Prostatitída je zápalový proces spojený so zápalom prostaty (prostaty) u mužov. Najčastejšie sa toto ochorenie vyskytuje u mužov starších ako 30 rokov. Toto ochorenie spôsobuje bolesť v dolnej časti chrbta, hrádze alebo panvy, je sprevádzané porušením normálneho procesu močenia a v ťažkých formách vedie k erektilnej dysfunkcii a vážnym problémom vo vzťahoch s partnerom.

Približne štvrtina prípadov medzi pármi trpiacimi neplodnosťou sú práve príčiny mužského faktora, ktoré ovplyvňujú nemožnosť počatia. Mužská neplodnosť je porušením kvality spermií a ich kvantitatívneho obsahu v ejakuláte.

ako vyzerá normálna prostata

Prostata (prostata) sa vzťahuje na mužský reprodukčný systém. Má tvar gaštanu, nachádza sa pred konečníkom, pod močovým mechúrom a obklopuje močovú rúru (močovú rúru). Keď sa prostata zapáli, stláča močovú rúru, čo ďalej vedie k problémom s močením. Hlavnou funkciou prostaty je produkovať sekrét (tekutinu), ktorý je súčasťou semena a riedi ho, čo zabezpečuje normálnu pohyblivosť spermií.

Prostatitída je v praxi urológa veľmi častá. Môže sa vyskytnúť náhle alebo postupne, objavuje sa neustále a dlho (chronická prostatitída). Chronická forma tohto ochorenia je bežnejšia ako akútna forma. Chronická prostatitída je na piatom mieste spomedzi dvadsiatich hlavných urologických diagnóz.

Keďže prostatitída je aktívnym ohniskom infekcie v tele, vyžaduje si povinnú liečbu, aj keď vás jej príznaky neobťažujú.

Dôvody rozvoja prostatitídy

Zoznam príčin, ktoré vyvolávajú zápal prostaty, je veľmi rôznorodý:

 • ochorenia genitourinárneho systému (cystitída, uretritída, pyelonefritída);
 • sexuálne prenosné infekcie (trichomoniáza, kvapavka);
 • infekcie spojené s pneumóniou, chrípkou, tonzilitídou, furunkulózou;
 • chronická zápcha, ktorá núti človeka pravidelne sa namáhať;
 • sedavý životný štýl a nepravidelný sexuálny život, ktoré vedú k stagnácii tajomstva;
 • retencia moču – opuchnutý močový mechúr zvyšuje tlak na prostatu;
 • častá hypotermia (alebo prehriatie);
 • zranenia v oblasti panvy;
 • hormonálne poruchy, ktoré oslabujú imunitný systém.

Veľmi často je výskyt prostatitídy spôsobený pyogénnymi mikróbmi: E. coli, streptokoky a stafylokoky, mykoplazmy, huby Candida, Trichomonas, tuberkulózny bacil. Veľmi rýchlo sa množia a ničia tkanivo prostaty, čo sa prejavuje zápalom.

Vo väčšine prípadov výskyt prostatitídy vyvoláva infekciu prenikajúcu do prostaty cez močovú rúru. Stáva sa, že sa dostáva do tela krvou alebo lymfou, prechádza z močového mechúra alebo konečníka.

Dôležité! Zníženie imunity je pre pacienta s chronickou prostatitídou veľmi nebezpečné, pretože prostata sa rýchlo zapáli únavou, stresom, nedostatkom spánku, podvýživou a inými nepriaznivými faktormi.

Pri sedavom životnom štýle a absencii neustáleho sexuálneho života sa zhoršuje prívod krvi do panvových orgánov, čo vedie k hladovaniu tkanív prostaty kyslíkom a preťaženiu. Stagnujúce tajomstvo je ideálnym prostredím pre vývoj patogénnych mikroorganizmov, ktoré spôsobujú zápal.

porovnanie normálnej a chorej prostaty

Typy a formy prostatitídy

Prostatitída sa v závislosti od príčiny ochorenia delí na typy a formy:

Podľa typu sa rozlišujú:

Bakteriálna prostatitída- Zápal spôsobený infekciou. Bakteriálna prostatitída sa vyskytuje u mladých aj starších mužov.

kongestívna prostatitída- zápal spôsobený stagnáciou sekrétu. Vyvíja sa u mužov so sedavým životným štýlom, ktorí nemajú pravidelný sexuálny život. Táto forma môže byť rýchlo doplnená infekciou a potom je stagnujúci proces komplikovaný bakteriálnou formou.

Kalkulózna prostatitída- v prostatickej žľaze sa tvoria kamene. Neliečená chronická prostatitída môže spôsobiť túto komplikáciu. Toto ochorenie postihuje starších mužov, ktorí nerešpektovali rady urológa.

Podľa formy toku sa rozlišujú:

Akútna forma prostatitídy- ide o zápal prostaty spôsobený infekčným agensom, ktorý sa vyznačuje výskytom edému a hnisavých ložísk v tkanivách. 30-58% mužov v reprodukčnom veku (30-50 rokov) čelí takejto diagnóze.

Chronická forma prostatitídycharakterizované pretrvávajúcimi alebo opakujúcimi sa urogenitálnymi symptómami spôsobenými bakteriálnou infekciou v prostatickej žľaze. Chronická forma zaberá 10% všetkých prípadov prostatitídy.

Príznaky prostatitídy

generálpríznaky zápalu prostatysú:

 • bolesť v bedrovej oblasti;
 • pocity nepohodlia počas intestinálnej motility;
 • bolesť v perineu alebo panvovej oblasti;
 • poruchy v práci dolných močových ciest.

Akútne štádium prostatitídy je sprevádzané všeobecným syndrómom intoxikácie. Toto ochorenie sa vyznačuje ostrým prejavom symptómov so živým klinickým obrazom:

 • prudké zvýšenie telesnej teploty, zimnica, nevoľnosť, vracanie a malátnosť;
 • syndróm bolesti a zimnica v kĺboch a svaloch;
 • zvýšenie veľkosti prostaty a výskyt nepríjemných pocitov v perineálnej oblasti;
 • časté močenie a retencia moču.

Na pozadí jednotlivých zápalových procesov sa môže vyvinúť purulentno-septické ochorenie, ktoré postihuje krv. V takejto situácii musí byť pacient naliehavo hospitalizovaný: so sepsou by sa liečba prostatitídy mala vykonávať výlučne na klinike.

ochronická prostatitída bakteriálnej povahypríznaky zvyčajne chýbajú, takže liečba začína až vtedy, keď sa zistí infekcia v močovom systéme, ktorá sa prejavuje na pozadí komplikácie choroby. V tomto prípade môžete pozorovať:

 • bolesť počas ejakulácie;
 • výskyt krvi v ejakuláte;
 • prítomnosť výtoku z močovej trubice;
 • môže sa vyvinúť erektilná dysfunkcia.

Ak vyšetrenie nepreukázalo, že chronická bolesť je spôsobená patológiami v prostatickej žľaze, potom sa v tomto prípade zaoberámechronická nebakteriálna prostatitídaalebo tzvsyndróm chronickej panvovej bolesti. Pri tejto chorobe sa kvalita života človeka výrazne znižuje, pretože vedie k rôznym poruchám psychickej a sexuálnej povahy:

 • zvýšená únava;
 • pocit bezmocnosti;
 • erektilná dysfunkcia;
 • bolestivá ejakulácia;
 • bolesť po pohlavnom styku atď.

Podobné príznaky sa môžu vzťahovať aj na iné urologické ochorenia, takže nie je možné diagnostikovať prostatitídu samotnými príznakmi. Napríklad poruchy močenia a bolesti sú prítomné pri adenóme prostaty, cystitíde, rôznych onkologických nádoroch v urogenitálnych orgánoch atď.

Diagnóza zápalu prostaty

Po zistení prvých príznakov zápalového procesu prostaty by mal pacient okamžite kontaktovať lekára - urológa. Lekár musí vylúčiť mnohé ochorenia, ktoré majú podobné prejavy, a určiť, ku ktorému typu ochorenia patrí.

Na potvrdenie, že pacient nemá iné ochorenia (napríklad apendicitídu, onkológiu, zápalové procesy v močovom mechúre a obličkách, adenóm prostaty), musí lekár vykonať potrebné vyšetrenia:

 • zber anamnézy (vypočúvanie pacienta);
 • všeobecná inšpekcia;
 • rektálne vyšetrenie;
 • štúdium tajomstva prostaty;
 • analýza pohlavne prenosných infekcií;
 • ultrazvukové vyšetrenie prostaty, miešku a panvových orgánov.

Pri stretnutí by mal urológ s pacientom objasniť trvanie klinických prejavov ochorenia, lokalizáciu a povahu bolesti (napríklad v perineu, miešku, penise a vnútornej strane stehna), charakteristické zmeny v spermiách (prítomnosť hnis a krv).

Lekár stanoví diagnózu chronickej bakteriálnej prostatitídy s trvaním príznakov najmenej tri mesiace.

Prieskum bude zahŕňať:

 1. Digitálne rektálne vyšetrenie žľazy, na určenie stupňa zväčšenia prostaty a jej konzistencie.
 2. Analýza sekrécie prostaty, moču a/alebo ejakulátu.
 3. Identifikácia urogenitálnej infekcie.
 4. Urodynamická štúdia.
 5. Ultrazvukové vyšetrenie močového systému (obličky, prostata, močový mechúr so stanovením zvyškového moču).
 6. Kultúrne štúdium sekrécie prostaty a mikroskopia rôznych častí moču a sekrécie prostaty.
 7. Androflor je komplexná štúdia mikrobiocenózy urogenitálneho traktu u mužov pomocou PCR, ktorá určí kvalitatívne a kvantitatívne zloženie mikroflóry.

Po identifikácii príčiny ochorenia lekár odporučí priebeh liečby. Je potrebné mať na pamäti, že štandardné metódy iba v 5-10% prípadov dokážu odhaliť infekciu, ktorá nakoniec vedie k prostatitíde.

Pacient musí určite absolvovať dôkladnú diagnostiku, pretože úspešnosť liečby bude závisieť od presnosti výsledkov.

Liečba prostatitídy

Keď urológ stanovil diagnózu, určil príčinu a formu prostatitídy, musí predpísať liečbu.

Vedúca úloha pri liečbe tohto ochorenia je priradená liekovej terapii:

Antibakteriálna terapia

V prvej fáze terapeutickej terapie je potrebné odstrániť zápal. Antibiotiká sú hlavnou liečbou akútnej bakteriálnej prostatitídy a odporúčajú sa pri chronickej bakteriálnej prostatitíde. Lekár vyberie antibakteriálny liek v závislosti od toho, ktoré baktérie spôsobili ochorenie. Pacient bude musieť užívať perorálne antibiotiká v priebehu 4-6 týždňov. Chronická alebo opakujúca sa prostatitída trvá dlhšie. Hospitalizácia môže byť potrebná pri veľmi závažných prejavoch, kde sa bude podávať intravenózna liečba antibiotikami. Zvyčajne sa to deje pri akútnej bakteriálnej prostatitíde.

Liečba alfa1-blokátormi

Pri ťažkostiach s močením lekár predpisuje alfa1-blokátory, ktoré pomáhajú uľahčiť močenie a uvoľniť svaly prostaty a močového mechúra. Svalové relaxanciá uľavia od bolesti spôsobenej opuchom prostaty, ktorá vyvíja tlak na priľahlé svaly. Nesteroidné protizápalové lieky pomôžu zmierniť bolestivý syndróm.

Lekár môže tiež predpísať pomocné lieky: biostimulanty, výťažky z rôznych rastlín a hmyzu vo forme rektálnych čapíkov. Bohužiaľ, samotné používanie liekov pri liečbe prostatitídy zostáva nedostatočné.

Pri liečbe tohto ochorenia treba dodržiavať zásady postupnosti úkonov. Liečba prostatitídy je vždy zložitá.

Fyzioterapia pri liečbe prostatitídy

V kategóriách chronickej prostatitídy môžete navyše použiť fyzioterapeutické metódy:

 • masáž prostaty (prostata);
 • laserová terapia;
 • mikrovlnná hypertermia a termoterapia;
 • elektrická stimulácia modulovanými prúdmi s kožnými alebo rektálnymi elektródami;
 • akupunktúra (akupunktúra).

Na liečbu prostatitídy sa niekedy používajú alternatívne metódy, ako je hirudoterapia (liečba pijavicami lekárskymi), ale účinnosť a bezpečnosť tejto metódy nebola preukázaná.

Zavedenie kmeňových buniek

Bunková terapia (injekcie kmeňových buniek) je dnes sľubnou metódou liečby prostatitídy, je v ranom štádiu vývoja. V súvislosti s injekciou kmeňových buniek do prostaty možno mať o jej mechanizmoch len hypotézy a empirické údaje získané jednotlivými skupinami výskumníkov.

Chirurgická liečba prostatitídy

Chirurgické metódy sa používajú na liečbu komplikácií prostatitídy (absces a hnisanie semenných vačkov).

Liečba syndrómu chronickej panvovej bolesti si vyžaduje osobitné zváženie. Asymptomatická zápalová prostatitída nevyžaduje liečbu.

Diéta a životný štýl pri prostatitíde

Prostatitída si nevyžaduje špeciálnu diétu, ale konzumácia veľkého množstva zeleniny, chudého mäsa a mliečnych výrobkov pomôže zlepšiť činnosť čriev. Svoj organizmus je potrebné obohatiť o dostatočné množstvo vlákniny, potraviny bohaté na vitamín E (pšeničné klíčky, kukuričný olej a pod. ), cukor nahradiť prírodným medom. Správna výživa so zápalom prostaty pomôže zlepšiť činnosť čriev a znížiť pravdepodobnosť relapsu alebo urýchliť zotavenie. Pacient sa musí obmedziť v pití kávy, vylúčiť alkohol, piť veľa tekutín a dodržiavať zdravý životný štýl.

Preventívne opatrenia na prevenciu prostatitídy

Keď muž vedie správny spôsob života: dodržiava správnu výživu, športuje, potom sú jeho šance na rozvoj chronickej prostatitídy veľmi malé. Odmietanie zlých návykov a príležitostný sex sú prevenciou tejto choroby.

Dôležité! Na zabránenie vzniku prostatitídy u mužov existuje primárna a sekundárna prevencia.

Primárny- zameraný na prevenciu vzniku ochorenia. Ide o dodržiavanie vyváženej stravy, režim fyzickej aktivity, včasnú liečbu akýchkoľvek infekčných chorôb tela a pravidelný chránený pohlavný styk atď.

Sekundárne- je zameraná na prevenciu recidívy už existujúcej chronickej prostatitídy a zabezpečuje pravidelné vyšetrenie u urológa a preventívnu liečbu multivitamínmi, regeneračnými liekmi a športom.