Základy prevencie prostatitídy doma

lekár radí o prevencii prostatitídy

Prevencia prostatitídy je zárukou zdravia mužov, pretože od toho priamo závisí potencia. Aby sa zabránilo zápalovému procesu v prostatickej žľaze, je potrebné dodržiavať určité pravidlá. V prvom rade stojí za to urobiť zmeny vo vašom životnom štýle: zlepšiť výživu, sledovať svoj stav, praktizovať terapeutické cvičenia a masáže. Ak je pacient v procese rehabilitácie, potom preventívne opatrenia zahŕňajú užívanie liekov a liekov tradičnej medicíny.

Prevencia prostatitídy

Preventívne opatrenia zamerané na elimináciu alebo prevenciu prostatitídy sa bežne delia na primárne a sekundárne:

 • primárne sa vykonáva s cieľom zabrániť rozvoju ochorenia;
 • sekundárna prevencia je potrebná u pacientov, ktorí mali prostatitídu, aby sa predišlo recidíve ochorenia alebo jeho rozvoju do chronickej formy.

Prevencia zahŕňa celý rad terapeutických opatrení, ktoré pomáhajú predchádzať prostatitíde a zlepšujú kvalitu života. Aby sa zabránilo tejto chorobe, muži by mali dodržiavať niekoľko dôležitých pravidiel:

 1. Zdravá strava. Revízia stravy je jedným z hlavných bodov v období prevencie mnohých chorôb. Vyhýbajte sa mastným a korenistým jedlám. Pri akútnom použití je sliznica prostaty podráždená a tučné jedlá prispievajú k tvorbe cholesterolových plakov na stenách ciev, čo značne zhoršuje prekrvenie prostaty a vytvára priaznivé podmienky pre reprodukciu patogénnych mikroorganizmov.
 2. Odmietnuť zlé návyky. Počas preventívnych opatrení je prísne zakázané fajčiť a alkohol. Cigaretový dym vedie k intoxikácii tela, ovplyvňuje metabolické procesy v tele a etylalkohol zaťažuje srdcový sval a prispieva k poruchám krvného obehu. Je potrebné poznamenať, že alkohol sa v 40% prípadov stáva hlavnou príčinou prostatitídy. Okrem toho zneužívanie alkoholu negatívne ovplyvňuje celý mužský genitourinárny systém, často porušuje potenciu.
 3. Včas navštívte lekára. Nie je možné ignorovať klinické príznaky vývoja prostatitídy. Okrem toho môže akékoľvek infekčné ochorenie prispieť k zápalovému procesu v prostatickej žľaze. Nevykonávajte samoliečbu s pohlavne prenosnými chorobami.
 4. Vyhnite sa podchladeniu. Často zápal prostaty je výsledkom dlhodobého pobytu v chlade.
 5. Cvičenie. Je dôležité udržiavať telo v dobrej kondícii. Odporúča sa venovať športu aspoň 20-30 minút denne, najmä ak je profesionálna činnosť muža spojená so sedavým spôsobom života. Jednou z hlavných príčin prostatitídy je stagnácia prietoku krvi v prostatickej žľaze.
 6. Užívajte lieky. Ak sa zistia problémy s potenciou, muž musí začať užívať lieky predpísané lekárom. Medikamentózna terapia je jednou z najdôležitejších metód liečby prostatitídy. Zároveň nezabudnite na tradičnú medicínu, ktorá má veľa účinných prostriedkov.

Cvičenia

Charakteristickým znakom fyzických cvičení pri prevencii prostatitídy je tréning svalovej skupiny okolo konečníka. Na určenie svalu, ktorý je potrebné posilniť, môžete oddialiť tok moču počas močenia, počítať do troch a relaxovať. Potom sa rovnakým spôsobom odporúča konať bez močenia.

Takéto fyzické cvičenia v prvom týždni by sa mali vykonávať v 5 sériách po 10 kontrakciách denne. Od druhého týždňa sa odporúča intenzita tréningu zvýšiť na 100-150 opakovaní denne.

Aby ste predišli prostatitíde, môžete vykonávať ďalšie cvičenia v stoji:

 1. Oprite sa jednou nohou o podlahu a druhou vykonajte široké švihy tam a späť 80-krát. Potom nohy vymeňte.
 2. Skočte na mieste 100-krát.
 3. Rozkročte nohy na šírku ramien a vykonajte náklony 15-krát v oboch smeroch.

Terapeutická gymnastika sa vykonáva aj v polohe na chrbte:

 1. Striedavo ťahajte nohy k žalúdku a potom ich roztiahnite na maximálnu šírku.
 2. Odporúča sa zhlboka sa nadýchnuť a zadržať dych na 5 sekúnd, potom si sadnúť, natiahnuť nohy pred seba a dosiahnuť na ne končekmi prstov.
 3. Zdvihnite nohy v ľahu na chrbte do polohy kolmej na podlahu a potom pokračujte v cvičení „na bicykli".
 4. Ľahnite si na brucho na gumenú loptičku a kotúľajte sa po podlahe, opierajúc sa o ruky.

Tieto cvičenia zlepšia stav tela a zabránia prostatitíde. Okrem toho je užitočné vziať si kontrastnú sprchu - striedavo stáť pod studenou vodou (15 sekúnd) a horúcou (30 sekúnd). Odporúča sa pred spaním.

Liečivá stimulácia prostaty

Ako preventívne opatrenie sa odporúča vykonať stimuláciu prostaty. Doma môžete stav výrazne zmierniť pomocou špeciálnej masáže, ktorá obnoví normálnu funkciu mužských pohlavných orgánov.

Táto masáž pomáha:

 • zlepšenie prietoku krvi, čím sa žľaza vyživuje kyslíkom a inými užitočnými látkami;
 • zvýšenie testosterónu - hlavného mužského pohlavného hormónu, ktorý je zodpovedný za erekciu;
 • zvýšiť tón svalov slabín, vďaka čomu sa obnoví normálne močenie.

Frekvencia masáže prostaty je určená individuálnymi charakteristikami pacienta. Ak má muž kongestívnu a chronickú prostatitídu, musí absolvovať 2-4 sedenia týždenne. Pri vykonávaní wellness procedúry ako preventívneho opatrenia je možné počet sedení znížiť na 1-2. Ak sa na masáž používajú špeciálne stimulanty, frekvencia procedúr za týždeň sa môže zvýšiť na 2-3.

Odborníci identifikujú niekoľko základných metód vykonávania masáže prostaty:

 1. Manuálna masáž. Prostatitída je ovplyvnená prstami. Táto metóda sa používa vo väčšej miere na preventívne účely pri chronickej forme ochorenia.
 2. Nepriama technika je založená na stláčaní a uvoľňovaní svalov konečníka. Táto technika sa používa v počiatočných štádiách prostatitídy.
 3. Rektálna masáž cez konečník. Vykonáva sa pomocou špeciálnych vákuových čerpadiel.
 4. Klystír odvar z harmančeka officinalis. Masáž prúdom vody sa musí vykonávať na krátku dobu a držať ju v sebe.
 5. Urologická masáž. Táto technika sa používa v klinickom prostredí, pretože. na jeho vykonanie potrebujete špeciálny nástroj, ktorý ovplyvňuje močovú trubicu.

Pri masáži musíte byť opatrní, aby ste nezhoršili stav poškodením sliznice konečníka. Terapeutické a preventívne opatrenia vo forme stimulácie prostaty sú kontraindikované u pacientov s:

 • hemoroidy;
 • kamene v prostate;
 • nádory rôznej etiológie;
 • akútny priebeh iných urologických ochorení.

Pred masážou sa odporúča absolvovať komplexné vyšetrenie, aby sa zistila realizovateľnosť wellness sedenia.

Diéta

Aby ste sa neochoreli na prostatitídu, musíte dodržiavať správnu výživu. Odporúča sa jesť dusené alebo varené jedlá.

Aby sa zabránilo zápalovému procesu v prostatickej žľaze, mal by sa znížiť denný obsah kalórií v potravinách. Zároveň je potrebné zvýšiť príjem tekutín počas dňa. Odporúča sa vypiť aspoň 2 litre, aby sa zvýšil výdaj moču, čím sa z tela odstránia patogénne mikroorganizmy spôsobujúce prostatitídu.

Mužom sa odporúča skonzumovať asi 3000 kcal denne. Toto množstvo energie by malo pozostávať z:

 • 100 g bielkovín;
 • 400 g uhľohydrátov;
 • 70 g tukov (rastlinného pôvodu).

Aby sa zabránilo rozvoju prostatitídy, odporúča sa pridať do stravy nasledujúce produkty:

 • hovädzie mäso, hydina a chudé ryby;
 • vajcia;
 • sójové bôby, strukoviny;
 • paradajky;
 • mliečne výrobky;
 • morské plody;
 • kapusta;
 • med;
 • orechy.

Tieto produkty obsahujú veľké množstvo užitočných mikroelementov a vitamínov potrebných pre zdravie mužského tela.

Medikamentózna terapia

Zvyčajne na prevenciu prostatitídy špecialisti predpisujú prípravky obsahujúce rastlinné zložky alebo extrakty z prostaty býka. Sú účinnými stimulátormi ľudskej prostaty, zvyšujú produkciu sekrécie a odstraňujú stagnujúce procesy.

Urológovia spravidla predpisujú lieky vo forme tabliet alebo čapíkov, ktoré uvoľňujú prekrvenie panvových orgánov, čo pomáha eliminovať zápal v prostate.

Okrem toho je pre liečbu a prevenciu prostaty dôležitá konzumácia dostatočného množstva vitamínov, ktoré zlepšujú zdravie a z dlhodobého hľadiska znižujú riziko rakoviny. Mužom sa odporúča piť komplexy bohaté na vitamíny:

 • A - prevencia adenómu prostaty;
 • B - zlepšuje krvný obeh;
 • E, K - pomáhajú znižovať riziko novotvarov v prostate.

Alternatívnou metódou je užívanie doplnkov stravy, ktoré je možné zakúpiť v lekárňach.

Selén je jedným z najdôležitejších stopových prvkov pre zdravie mužov. Podieľa sa na syntéze testosterónu, normalizuje reprodukčnú funkciu, zlepšuje kvalitu spermií a priaznivo pôsobí aj na prostatu.

Ľudové metódy

Na prevenciu a liečbu prostatitídy môžete efektívne používať nielen moderné lieky, ale aj metódy tradičnej medicíny:

 1. Ovsený odvar. Pripravené z 2 polievkových lyžíc. l. neošúpaný ovos a 700 ml vody. Nápoj sa varí 30 minút alebo viac, kým fazuľa nezmäkne. Potom sa odvar nechá niekoľko hodín lúhovať, prefiltruje sa, zmieša sa s petržlenovou vňaťou (50-60 ml) a užíva sa 100-150 ml denne.
 2. Vlašské orechy majú pozitívny vplyv na tvorbu testosterónu. Môžu sa konzumovať v čistej forme, najmenej 100 g denne, alebo sa z nich môže pripraviť liečivá zmes. Za týmto účelom sa pohár orechov nechá prejsť mlynčekom na mäso s jedným celým citrónom a pridá sa do hmoty 1 polievková lyžica. l. med. Zmes sa má vylúhovať 1 hodinu, po ktorej sa môže konzumovať 3 krát denne, 1 polievková lyžica. l. Tiež orechy prechádzajúce cez mlynčeky na mäso môžu byť zriedené 1 polievkovou lyžicou. l. slnečnicový olej. Prostriedok v tejto forme sa odporúča užívať ráno nalačno, pričom účinnosť sa zvýši, ak sa zapije teplým kravským mliekom.
 3. Ivan čaj je vynikajúcim liekom na prevenciu prostatitídy. Na uvarenie stačia 2 lyžičky. suroviny a 500 ml vriacej vody. Čaj treba piť teplý, aspoň 3x denne.
 4. Tekvicové semienka sú výbornou pomocou v prítomnosti zápalových procesov v prostatickej žľaze. Môžu sa jesť čisté a sušené. Odporúča sa používať tekvicové semená s medom v rovnakých pomeroch. Musíte jesť aspoň 1 polievkovú lyžičku. l. semená.
 5. Odvar z brezových listov má protizápalový účinok a tiež zabraňuje rozvoju patogénnej mikroflóry v prostatickej žľaze. Na varenie: 1 polievková lyžica. l. suroviny sa nalejú 1 pohárom vriacej vody, potom sa niekoľko hodín vylúhujú. Odporúča sa užívať odvar v malých porciách.
 6. Honey sbiten je dobrý liek na liečbu a prevenciu prostatitídy. Pomáha zlepšovať krvný obeh v panve, potenciu a zmierňuje zápalový proces v prostatickej žľaze. Vezmite 1 polievkovú lyžičku. l. pred spaním na lačný žalúdok, šírenie v pohári teplej vody.

Metódy tradičnej medicíny sú účinné, ale môžu vyvolať alergickú reakciu a zhoršiť chronické ochorenia. Pred ich použitím sa odporúča poradiť sa s lekárom.

Na udržanie zdravia mužov je potrebné dodržiavať preventívne opatrenia. Včasná liečba pomôže vyhnúť sa následkom choroby.